USB flaş bellek üzerinde işletim sistemi çalıştırmak

Diyelim Windows çöktü ve dosyalarınızı kurtarmak istiyorsunuz. Ya da Linux’ın bir distrosunu denemek istiyorsunuz. Bir USB flaş bellek üzerine Linux kurup, bilgisayarınızı kullanabilirsiniz.

Flaş bellek üzerinde çalıştırmak için elementary OS uygun bir seçim. Başka bir işletim sistemi de seçebilirsiniz tabii. Bu distroyu veb sitesinden indirin. Korkmayın ücretsiz. Özelleştirilmiş kısmına 0 yazmanız yeterli. Bu yansımadan, ön yüklemeli (boot edebilir) USB flaş sürücü oluşturmak için Rufus gibi bir programa ihtiyacınız var. Rufus’u ilk açtığınızda şöyle gözükecek:

Bu aşamada USB flaş sürücünüzü bilgisayarınıza takın. Diskteki veriler silineceği için, gerekiyorsa diskteki dosyalarınızı yedekleyin. Rufus sürücüyü algılayacak ve değişecek:

Burada açılış diski oluşturma yönteminin yanındaki çoktan seçmeliden ISO yansımasını seçtikten sonra, onun yanındaki düğmeye tıklayıp indirdiğiniz elementary OS yansımasını seçmelisiniz. Rufus, size nasıl yazacağını soracak. Önerilen seçenek olan ISO yansıması modunu değiştirmeyin. Hepsi bu kadar. Rufus, Linux’ı flaş sürücünüze yazacak. Daha sonra tek yapmanız gereken bilgisayarınızı yeniden başlatmak. Tabii, flaş sürücünüz takılı olmalı ve BIOS’ta USB’den başlat seçeneği aktif olmalı.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir